0216 574 68 68

Adsl Modemler

ADSL NEDİR?

Asymmetric Digital Subscriber Line [ Asimetrik Sayısal Abone Hattı ] sözcüklerinin ilk harflerinin birleşiminden olan Adsl, normal telefonlarda kullanılan bakır teller aracılığıyla aynı anda yüksek hızda veri, görüntü ve ses bağlantısını destekleyen bir modem teknolojisi ürünüdür. Adsl, standart telefon konuşmalarınızı aksatmadan bu görüşmelerinizle aynı anda veri alım ve veri gönderim yapabilme olanağını size sağlıyor.

Türkiye’de Adsl, 128/32, 256/64, 512/128, 1024/256, 2048/512, 4096/512 ile 8192/1024 şeklinde 4 paket olarak sizlere sunulmaktadır. Günümüzde 128/32, 256/64, 512/128 hızları düşük olduğu için kullanılmamaktadır. En az 1 Mbps hızında adsl paketleri mevcuttur. Günün her saati hiçbir aksaklığa uğramadan, sabit ücretle evinizde, iş yerinizde yüksek hızda internet kullanmak ve internet ile aynı anda telefon görüşmeleri yapmak istiyorsanız eğer, 11 Mbitlere kadar dosya çekme hızına sahip olan bu modemi kullanabilirsiniz.

Günümüzde gelişen teknoloji karşısında insanların birbirleri ile haberleşme ihtiyaçlarının artması, özellikle bilgisayarlar arasında bilgi transferinin zaruret olması bilim adamlarını yeni arayışlara yönlendirdi. Bunun için tüm bilgisayarlar arasında bir kablo ağının çekilmesi ya da hazır olan telefon hatlarının kullanılması gerekmektedir. Birinci alternatif çok masraflı olduğundan telefon hatlarını kullanmak gerekmektedir. Fakat burada da farklı bir problem ortaya çıkmıştır. Mevcut telefon hatları analog sinyaller için tasarlanmıştır. Fakat bilgisayarlar sayısal sinyalleri kullanmaktadır. Bu durumda bir bilgisayarda çıkan sayısal sinyallerin modüle edilerek analog sinyale çevrilmesi ve telefon hattı üzerinde taşınması, daha sonra yerine ulaştığında da demodüle edilerek tekrar sayısal sinyale çevrilerek bilgisayarın anlayacağı bir sinyal haline getirilmesi gerekmektedir. İşte bu işlemi yapan cihazlara MOdülatör ve DEModülatör denmektedir. İşte modem kelimesi bu iki kelimenin baş harflerinden oluşmuştur.

Modemler ilk üretildiği zaman kullanıcının klavye kullanma hızı göz önünde bulundurularak 75 bps’lik bir hızla üretilmiştir. Bu rakam saniyede yaklaşık 8 karaktere tekabül etmektedir. Fakat zamanla bilgisayarlar arasında dosya transferi ve uzaktan bilgisayar yönetimi gündeme gelince bu hız yetersiz kalmıştır. Bu durumda çeşitli sıkıştırma protokolleri geliştirilmiş ve çok yüksek transfer hızlarına ulaşılmıştır. Günümüzde 56 Kbps hızında modemler çok sıklıkla kullanılmaktadır. Şu an kullanılmakta olan yapı itibariyle çeşitli modemler vardır. Seri portları kullanan ve RS 232 standartına göre yapılmış harici modemler, USB portunu kullanan harici modemler, ISA slotunu kullanan dahili modemler ve PCI slotunu kullanan dahili modemler mevcuttur.

Neredeyiz?

Değirmenyolu Cd. Birman İş Merkezi No: 23/14
34752 İçerenköy - Ataşehir
İSTANBUL

Bize Ulaşın

Telefon: +90 (216) 574 68 68
Email: sirket@dost.com.tr