Bilişim (cloud computing) veya işlevsel anlamıyla    çevrim   içi bilgi dağıtımı, bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel isimdir. Bu yönüyle bulut teknolojisi ürün değil, bir hizmet şeklidir. Bilgisayarlar ve diğer aygıtlardan elektrik dağıtıcılarına benzer bir biçimde internet üzerinden kullanılmasıdır.

 Günümüzde küresel ölçekte pek çok şirket, bilgi teknolojileri ( IT ) yatırımlarını bulut sistem üzerinden yapılandırmaya başladı. Tatmin edici performansta bilgi teknolojileri araçlarına, yüksek yatırımlar yapmadan sahip olabilme fırsatı sunmaktadır. Ayrıca istediğiniz gibi gözlemleyebilir ve müdahale edebilirsiniz.

Bulut Teknolojisi’nin Getirdiği Avantajlar ;

►Bulut bilişim sistemleri API’ler ile hızlı kullanım kolaylığı sağlıyor.

►Daha fazla depolama alanı, hızlı veri transferi ve bu yedekleme üzerinde maliyet tasarrufu yapabilme gibi bir takım olanaklar sağlıyor.

►Sürekli olarak artan verilerin arşivlenmesi, kullanıcıların yetki ve takibi gibi konuların oluşturduğu alt yapı karmaşası ortadan kalkıyor.

►Bulut teknolojisi yazılımları web tarayıcıları üzerinden çalıştığından, bilgisayar,tablet,akıllı telefon ve Smart TV'ler de kullanılarak platform bağımlılığından koruyor.

►Bulut yazılım hizmetini veren şirketlerin verilerinin tutulduğu serverları 7/24 yazılım ve donanımsal olarak güvenlik tedbirlerini aldıklarından dolayı ana bilgisayardan daha güvenlidir.    


Telif Hakkı © 2021 DOST .Tüm Hakları Saklıdır.