Donanım, yazılım ve entegrasyon çözümlerini kapsayan bu hizmetler niteliğine göre parça dahil bakım, sürüm yükseltme, problem çözümü ve ek geliştirmeleri kapsamaktadır. Verilen hizmetler, ilgili anlaşmalar çerçevesinde takip edilir ve raporlanır.

 

Bakım teknolojik bir ürünün ve/veya sistemin sürekliliği ve uzun ömürlü olması açısından çok önemli bir unsurdur. Bu nedenler özellikle kurumsal firmalar periyodik bakımlarını aksatmadan yapmakta veya dış kaynaklar ile yaptıkları anlaşmalar ile yaptırmaktadırlar. Sunuculardan, bilgisayarlara, laptoplardan, kesintisiz güç kaynaklarına kadar aklınıza gelebilecek birçok sistem ve ekipmanlarının ihtiyaca göre üç, altı ve on iki aylık periyotlarda bakıma ihtiyacı vardır. Bir çok işveren için bakım maliyetleri gereksiz olarak görünse de, bakımsız sistemlerin arızalandığı durumlarda meydana getirdiği iş kaybı ve maddi hasar yapılacak olan bakım anlaşmalarından çok daha pahalı olabileceği gibi ön görülemez bir masraf haline gelecektir.

Arızalanan sistemlere, özellikle bilgi, iletişim ve güvenlik hizmeti sağlayan sistemlere, çok hızlı bir şekilde yerinde servis verilmesi iş kesintisini en aza indirmek ve güvenlik unsurlarının sürekliliğini sağlayabilmek için önem arz etmektedir. 

DOST , arıza durumunda en geç kaç saat/gün içerisinde oluşan sorunlara müdahale edileceğini bildirerek desteklerinin yürütmektedir.

DOST ,  sağlamakta olduğumuz tüm çözümlerimiz için bakım anlaşmaları ve farklı seviyelerde destek anlaşmaları yapmaktayız.

 

 

 

Strateji ve Teknoloji Danışmanlığı

Kurumların sahip oldukları IT altyapısı ile faaliyet alanları arasındaki ilişkileri anlamak gelecekteki teknoloji yatırımlarını konumlandırmak açısından çok önemlidir.

Firmamız , kurumun var olan teknoloji mimarisi, IT hizmetleri ve kaynak kullanım işbirliklerinin işe etkilerini ve risklerini projenin başında analiz ederek kurum ile paylaşır.

Bu şekilde hangi yönde ilerleneceğine DOST , müşterisi ile birlikte karar verir.

 

IT Mimarisi Yönetim Danışmanlığı

Günümüzde çoğu kurumun teknoloji mimarisi, IT teknolojilerinde  yaşanan hızlı değişiklikler, yetersiz planlama, hızlı büyüme vb. nedenlerle optimize edilememiştir. DOST  iletişim ağı yapısı, tümleşik iletişim, sanallaştırma konularında firmalara danışmanlık vermektedir. Altyapı, uygulama ve hizmet sunma, planlama gibi konuları içeren entegre edilmiş bir strateji belirlemek ve bütün bunları yaparken maliyetleri en makul seviyede tutmak da DOST  danışmanlarının yetkinlik alanlarıdır.

 

Optimizasyon ve İşletim Danışmanlığı

Araştırmalar, süreç optimizasyonunun IT maliyetlerini düşürmekte etkili olduğunu göstermektedir. Ancak çok az kurumun IT süreçleri ile ilgili stratejik kararları verebilmek için gerekli iç kaynak ve araca sahip olduğu görülmektedir. DOST , müşterileri ile birlikte değişim için uygun yol haritasını tanımlamakta ve en iyi uygulamalar değerlendirmeleri ile IT operasyonlarını optimize etmektedir. Maliyetin düşürülmesi, servis performansı iyileştirmesi ve IT stratejileri ile kurumun ana faaliyet alanı gereksinimlerinin birbiri ile uyumlu olmasının sağlanması, dışarıdan insan kaynağı sağlanması ya da belirli işlerin kurum dışına verilmesi gibi modellerle kurumun tanımlanmış optimizasyonu elde etmesine yardım edilmektedir.

 • DOST, müşterinin ihtiyaçlarını belirler, müşteriyi teknolojinin yönü ve gelişimi hakkında bilgilendirir. Müşteri ihtiyaçlarına en uygun donanım / yazılım çözümü oluşturur ve çözümü müşteri ile birlikte doğrular.
 • Bu hizmetleri ile DOST , müşterinin  gelişime ve değişime açık, planlı bir teknoloji yatırımı yapmasına yardımcı olur / yapmasını sağlar.
 • Müşterinin satın alma kararını takiben, donanım ve yazılımların kurulumu ve uyarlamasını sağlar.
 • DOST, uçtan uca çözümlerde sunduğu geliştirme / uyarlama hizmetlerinin yanı sıra müşterilerinin özel yazılım ihtiyaçlarını karşılamak üzere de hizmet vermektedir.

 Nesnelerin interneti (Internet of Things, kısaca IoT), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır.İnternet üzerinden diğer cihazlara ve sistemlere bağlanmak ve veri alışverişi yapmak amacıyla sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle gömülüdür. Nesnelerin tekil anahtar (unique identifier) ile işaretlenerek İnternet altyapısı üzerinden birlikte çalışabilmesi ve bu sayede küçük parçaların toplamından daha büyük değerler oluşturulması öngörülmüştür. 

Nesnelerin interneti (IoT) kısaca, nesnelerin insan müdahalesi olmadan, kendi aralarında belirli protokoller aracılığı ile iletişim kurmasıyla oluşan veri ağıdır.

Gün geçtikçe popülaritesi ve kullanım alanı artan nesnelerin interneti kapsamında 2020 itibari ile akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar dışında yaklaşık 15 milyar ile 25  milyar arasında cihazın internete bağlı olduğu tahmin ediliyor.

IoT ile birçok endüstride cihazların birbirlerine bağlanması sağlanıyor. Bu iletişim ağı sensör pazarıyla doğru orantılı olarak gelişiyor. Önümüzdeki 10 sene içerisinde her sene yaklaşık 1 trilyon sensörün konuşlandırılacağı ve 20 yıl içerisinde yaklaşık 50 trilyon sensörün ağa bağlı olacağı öngörülüyor.

Nesnelerin İnterneti(IoT) ve Sensör Uygulamaları

 • Akıllı şehirler,

 • Akıllı çevre,

 • Su kontrolü ve ölçümleri,

 • Güvenlik ve önlemler,

 • Üretim tesislerinde verimliliğin artırılması,

 • Endüstriyel otomasyon uygulamaları

 • Ödeme-reklam-pazarlama uygulamaları,

 • Lojistik uygulamaları,

 • Araç takip sistemleri,

 • Maden uygulamaları,

 • Endüstriyel uygulamalar,

 • Akıllı tarım – hayvancılık uygulamaları,

 • Ev otomasyon uygulamaları,

 • Giyilebilir uygulamalar

 • Otomotiv ve ulaşım uygulamaları

 • Enerji yönetimi uygulamaları

 • Hasta takip sistemleri,

 • Sağlık uygulamaları

DOST , kurumlara sunduğu uçtan uca çözümlerinin yanı sıra, tecrübeli kadrosuyla kurulum ve entegrasyon hizmetleri konusunda hizmet vermektedir.

Türkiye genelinde yaygın bayi ağı sayesinde sunduğu hizmetleriyle, müşterilerinin bu konulardaki ihtiyaçlarına yanıt vermektedir.

DOST , tüm kurulum ve entegrasyon hizmetlerini tasarımdan, işletime almaya kadar bir proje olarak ele alır. Bu süreçlerde tasarım, planlama ve ürün temini, kurulum ve Konfigürasyon ,

entegrasyon, işletim testleri ve eğitimler gibi adımları kurulum projelerinde de uygulamaya özen gösterir.

Müşteri ile birlikte oluşturulan plana göre, kaynak planlaması, proje yönetimi, üçüncü partiler ile koordinasyon DOST tarafından yapılır ve planda belirlenen aralıklar ve/veya aşamalara uygun olarak müşteriye raporlanır.

Sistemlerin hayata geçirilmesi sonrasında, çağrı temelli veya sözleşmeli olarak destek ve bakım hizmetleri de verilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Video Konferans, farklı lokasyonlar da bulunan kişilerin sesli ve görüntülü olarak aynı iletişim sistemi üzerinden eş zamanlı görüşebilmesini sağlayan sistemdir. Bu sistemler sayesinde fiziksel olarak bir araya gelmeden toplantılarınızı yapabilir, dokümanlarınız paylaşabilir ve canlı bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Kamera , mikrofon, hoparlör ve ekrandan oluşan donanım cihazları üzerinden, uygun bir video konferans yazılımı ile görüşmeler gerçekleştirilir. İhtiyaçlar doğrultusunda seçilecek cihazlar ve güçlü internet altyapısı görüşmelerin kalitesinde önemli rol oynamaktadır.

 Video konferans uygulamaları devlet kurumlarından ,eğitime, finansa, üretimden sağlık sektörüne kadar uzanan , hayatın bütün dalların da kullanımı ve  yaygınlığını artırmaktadır.

Bunun en temel sebepleri arasında sürekli artan seyahat masrafları gösterilebilir. İyi tasarlanmış ve verimli bir şekilde kullanılan video konferans sistemleri bu masrafların azımsanamayacak bir şekilde azalmasına destek olmaktadır.

Kurumsal müşterilerdeki iletişime bakışın bu denli değişmekte olduğu piyasada, Video Konferans ürünlerinde de hızlı bir şekilde değiştiğini söylemek mümkün. 

DOST ,Yüksek çözünürlüklü, yüksek video kalitesini düşük bant genişliğinde aktarılmasına yönelik çözümler sunarken, buna yeni nesil tümleşik iletişim çözümleri ile masaüstü kullanıcıları ve mobil kullanıcıların da dahil olduğu konferans çözümlerini eklemektedir. Tüm bu çözümlerde ölçeklenebilirlik ve farklı cihazları desteklemek ön plana çıkmaktadır. Sonuç olarak, işletmeler gelişmekte olan bu konferans çözümlerini benimseme esnekliği gösterirken, standartlara dayalı konferans çözümleri mevcut yatırımı destekleyecek ve koruyacak bir çözüm talep ediyorlar.

 • Oda Tipi ürünler

 • Salon Tipi ürünler

 • Masaüstü ve Kişisel ürünler


Telif Hakkı © 2021 DOST .Tüm Hakları Saklıdır.